dr hab. Adam Krzywoń

e-mail: a.krzywon@wpia.uw.edu.pl

Academia: https://uw.academia.edu/AdamKrzywon

Notka biograficzna:

• Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW (2007 r.). W latach 2005 – 2006 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Complutense w Madrycie. W latach 2007 – 2010 doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Pod kierunkiem prof. dra hab. Marka Zubika przygotował i obronił (2010 r.) rozprawę doktorską na temat władztwa daninowego państwa i konstytucyjnych zasad opodatkowania.
  • W 2018 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Podstawą jego nadania była monografia „Konstytucyjna ochrona pracy i praw pracowniczych”.
  • W latach 2007 – 2008 pracował w Biurze Trybunału Konstytucyjnego w Zespole Wstępnej Kontroli Skarg i Wniosków; latach 2008 – 2010 w Zespole Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
  • W latach 2010 – 2018 był członkiem i sekretarzem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Pełnił również funkcję sekretarza naukowego kwartalnika „Przegląd Legislacyjny”.
  • Aktywnie uczestniczy we współpracy międzynarodowej, w szczególności regularnie prowadzi gościnne wykłady na Universidad Carlos III w Madrycie oraz Universidad Panamericana w Meksyku.
  • Od 2022 r. pracownik naukowy German Research Institute for Public Administration (FÖV), gdzie kieruje międzynarodowym projektem badawczym dotyczącym transformacji służby cywilnej w Europie.