Mgr Rafał Smoleń

Notka biograficzna:

Doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i jej sekretarz. Pod kierunkiem prof. Ryszarda Piotrowskiego przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą trybu i granic zmiany Konstytucji RP z 1997 roku.

Ukończył z wyróżnieniem i z wynikiem celującym studia w ramach Kolegium MISH UW (kierunki główne: afrykanistyka, prawo, historia, indologia, artes liberales). Ponadto studiował włoskie i porównawcze prawo konstytucyjne na Uniwersytecie Bolońskim.

Autor artykułów z zakresu prawa, politologii i historii, publikowanych w czasopismach naukowych, takich jak „Przegląd Konstytucyjny”, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego”, „Zeszyty Prawnicze”, „Politeja”, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historyczne”, „Studies in African Languages and Cultures”, „Sensus Historiae” (współautor), „Hemispheres. Studies on Cultures and Societies” (współautor), „AFRYKA”, oraz w recenzowanych pracach zbiorowych, m.in. w monografii Exploring the Boundaries of Law (wyd. Springer, współautor, w druku) czy kulturoznawczej serii Pongo (wyd. IKP UW).

Kierownik projektu badawczego pt. Tryb i granice zmiany Konstytucji RP z 1997 roku (PRELUDIUM 21 NCN, od 2022 r.). Wykonawca w projekcie badawczym Postęp naukowy w prawoznawstwie (OPUS 18 NCN, kierownik dr M. Klinowski, WPiA UJ, od 2020 r.). Wcześniej kierownik projektu badawczego w ramach programu MNiSW „Diamentowy Grant” pt. Relacje między władzą tradycyjną a nowoczesną w sferze jej legitymizacji w wybranych organizmach politycznych na wybrzeżu Afryki Zachodniej (2012–2017), wykonawca w dwóch innych projektach w ramach tego programu: Paideia? Postulaty kształcenia ogólnego na uniwersytecie w ciągu ostatniego czterdziestolecia. USA, UE, Rosja jako kontekst porównawczy dla warunków i perspektyw Polski (kierownik mgr D. Kontowski, 2012–2016) oraz Korzenie polskiej kultury wizualnej. Teoria estetyczna Jana Sunderlanda i wybrane teorie współmierne dwudziestolecia międzywojennego (kierownik mgr D. Sunderland, 2013–2018).

Laureat nagród i stypendiów naukowych, m.in. stypendium Rektora UW dla najlepszych doktorantów (2018, 2020, 2021 i 2022) i stypendium MNiSW dla studentów za wybitne osiągnięcia (czterokrotnie, 2009–2014), zwycięzca Konkursu na Najlepszego Studenta RP „Studencki Nobel” w zakresie nauk humanistycznych (2013), a następnie w naukach prawnych i ekonomicznych (2015), zwycięzca X Ogólnopolskiego Dyktanda Prawniczego (2016). Doceniany również w ogólnopolskich konkursach fotograficznych (Dialog w kadrze 2014: I miejsce, OKFS Głębia spojrzenia 2015: wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Fotografii Odklejonej 2020: wyróżnienie).

W latach 2019–2022 członek Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne na UW i sekretarz Stałej Komisji Doktorskiej nr 5 (nauki o państwie i prawie) tej Rady. W przeszłości również członek uniwersyteckiego Kolegium Elektorów (2016–2018), Senatu (2014–2017) i kilku jego komisji, Rady Kolegium MISH (2010–2015), komisji egzaminacyjnych w rekrutacji na MISH (2010–2014), Rady Wydziału Orientalistycznego (2016–2017), Rad Dydaktycznych dla WPiA i WGiSR (2019–2020); dwukrotny przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Kolegium MISH, poseł Parlamentu Studentów UW czy Przewodniczący Komisji Wyborczej Samorządu Doktorantów UW. Inicjator, koordynator lub współorganizator kilku uczelnianych kół naukowych oraz kilku ogólnopolskich konferencji i wydawnictw naukowych.

Współpracował m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich (Ambasador RPO), Stowarzyszeniem im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Instytutem Historii Nauki PAN, Collegium Invisibile, Polską Akcją Humanitarną, Fundacją LGBT Business Forum i Queer UW.

Główny redaktor merytoryczno-językowy oraz sekretarz redakcji w „Studiach Medioznawczych” / „Media Studies” – wiodącym polskim czasopiśmie naukowym z zakresu nauk o komunikacji społecznej i mediach, wydawanym przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Najważniejsze zainteresowania naukowe z zakresu prawa:

  • tryb i granice zmiany konstytucji,
  • podział władzy i równoważenie się władz,
  • dwuizbowość parlamentu,
  • prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prowadzone zajęcia uniwersyteckie:

  • Prawo konstytucyjne (ćwiczenia dla II roku prawa, od 2018 r.);
  • doktoranckie szkoły letnie (w ramach programu ZIP UW): Sędziowie, konstytucja i demokracja w państwie współczesnym (2019), Parlament i obywatele (2022), Demokracja w stanie zagrożenia – analizując doświadczenia polskie i włoskie (2022) (prowadzenie wybranych zajęć, ponadto autorstwo i koordynacja szkoły – wraz z prof. R. Piotrowskim);
  • Konstytucyjne podstawy administracji publicznej (ćwiczenia dla I roku administracji, od 2019 r.);
  • Społeczeństwo demokratyczne i aktywność obywatelska (Instytut Socjologii, współprowadzenie wybranych warsztatów, 2017 i 2018 r.).